Formula 1 – Hamilton pierde tot, Trulli recastiga locul 3

N-a fost de ajuns un inceput foarte surprinzator de sezon, iata ca apar surprize si dupa prima cursa. Lewis Hamilton a terminat pe locul 4 cursa de la Melbourne, dar ulterior a fost promovat pe 3 deoarece oficialii au costatat ca Trulli, care terminase pe 3, a depasit cand safety-car-ul era pe pista penalizandu-l cu 25 de secunde. Intre timp a avut loc o noua audiere cu privire la incident si s-a constatat ca Hamilton si echipa sa au prezentat o varianta nu foarte corecta a ceea ce s-a intamplat, asa ca i-au penalizat cu excluderea din clasamentul cursei, Trulli recastigand locul 3.

Suna parca a pacaleala de 1 aprilie, dar presupun ca site-ul oficial Formula 1 nu se preteaza la asa ceva. Cel putin nu pe 2 aprilie.