Fernando Alonso castiga prima cursa a sezonului in Formula 1. Dubla pentru Ferrari

Alonso Bahrain Fernando Alonso castiga prima cursa a sezonului in Formula 1. Dubla pentru FerrariFernando Alonso a castigat cursa de Formula 1 din Bahrain, chiar la debutul sau pentru Ferrari. Spaniolul a primit insa prima pozitie cadou de la un Vettel extrem de ghinionist. Pilotul Red Bull a plecat foarte bine din pole position, a condus cam 3 sferturi din cursa, pana in turul 34 cand a fost depasit de Alonso si imediat de Massa, din cauza unor probleme la una dintre evacuarile motorului.

Vettel a reusit sa mentina un ritm relativ bun, dar in turul 38 a fost depasit si de Hamilton.

Cursa a fost destul de plictisitoare in prima parte, cand masinile au fost lente din cauza cantitatii mari de combustibil de la bord (alimentarile in timpul cursei au fost interzise incepand cu acest sezon). O masura nu foarte inspirata, care a dus la ecarturi mari intre piloti dupa doar cateva tururi parcurse si foarte putine depasiri.

Felipe Massa a fost depasit dupa foarte putin timp de la start de coechipierul Alonso, iar dupa ei lucrurile au ramas constante pe tot parcursul cursei.

Michael Schumacher a plecat de pe 7, dar a avansat rapid pe 6 dupa start, datorita problemelor lui Webber. In rest, germanul revenit dupa o pauza de 3 ani a avut un parcurs constant, fara sa se apropie insa de coechipierul Nico Rosberg, care a terminat in fata lui.

Noile echipe inscrise in acest sezon au avut un debut extrem de slab, doar Lotus reusind sa termine cursa. In rest, abandonuri si explozii de motor, plus faptul ca cele mai lente masini au fost depasite cu un tur de ocupantul primului loc dupa doar jumatate de cursa.

Deci, Ferrari debuteaza cum nu se poate mai bine, cu o dubla, dar nu-i vad neaparat favoriti la dominare. Vettel pare mai bun, totul este ca echipa sa rezolve problemele tehnice. Schumacher este inca in faza de adaptare, dar clar va mai urca in clasament pe masura desfasurarii curselor.