Spectacol in a doua cursa de Formula 1 a sezonului. Button castiga!

Dupa o prima cursa plictisitoare in Formula 1, iata ca a venit si spectacolul! Si ce spectacol! Un start foarte bun pentru detinatorul pole-position-ului, Vettel, dar un prim tur nu prea bun pentru mai multi piloti. Button l-a atins pe Alonso, iar in incident a fost implicat si Schumacher care a trebuit sa intre la boxe pentru inlocuirea eleronului fata. Cei care au pierdut cel mai mult au fost Alonso, trimis in ultima parte a grilei si Schumacher, ajuns pe ultima pozitie dupa intrarea la boxe inca din primul tur.

In acelasi tur Kobayashi a avut probleme cu masina si a intrat in Hulkenberg, victima colaterala fiind Sebastien Buemi. Toti 3 au abandonat.

Ploaia usoara a facut ca toti pilotii sa plece pe pneuri intermediare, dar Button a fost primul care a riscat si a trecut pe penuri slick inca din turul 6, deoarece trasa ideala de pe circuite deja se usca. Riscul a fost destul de mare, iar Button a iesit usor in decor la scurt timp dupa iesirea de la boxe, dar a revenit si a inceput sa urce in clasament.

In turul 9  toata lumea a intrat la boxe pentru a trece pe penuri slick. A fost o miscare buna pentru ca ploaia  se oprise, iar circutul s-a uscat treptat.

Hamilton a facut o cursa foarte buna, avand in vedere ca plecat de pe locul 11, britanicul fortand in permanenta.

In turul 26, Vettel care s-a intalat la conducere dupa ce a plecat din pole-position si care parea de neajuns, a iesit in decor din cauza unor froblema la frane si trebuie sa abandoneze. Button devine leader.

Hamilton a facut o cursa de recuperare foarte misto, a fortat in permanenta si a ajuns rapid in spatele lui Alonso si Massa, desi distanta intiala era mare. Problema a fost ca, atunci cand i-a ajuns, pneurile lui s-au terminat si n-a mai putut sa forteze in conditii bune. A incercat chiar in penultimul tur, dar s- a lovit de Mark Webber si a iesit in decor. A putut sa revina, dar a pierdut mult timp.

Button a castigat detasat, iar Kubica a obtinut un foarte meritat loc 2, dupa ce a facut spectacol prin agresivitatea sa pe circuit. Massa a iesit pe locul 3, ofticandu-l mai mult ca sigur pe Alonso, care n-a obtinut decat locul 4.

Schumacher a facut iarasi o cursa stearsa, in mare parte datorita incidentului din primul tur, cand a fost nevoit sa intre la boxe.